Test Test Test Test
Test

Stále tápete v balení zavazadel?

Zde jsou základní body z průvodce, ale - dovolili jsme si je okomentovat vyloženě praktickými komentáři. Tak třeba se poznatky hodí!

  • Plánování:
    Předtím, než začneš balit, zjisti si informace o počasí na místě, kam cestuješ. Rovněž si vytvoř plán toho, co budeš dělat, aby jsi mohl(a) lépe odhadnout, co potřebuješ. Zejména v případě cest za jiným počasím, je dobré zvážit, zdali sebou tahat oblečení které odpovída "odjezdovému" počasí. Často si pak běžně nechám např. v auteěu letiště zimní věci a ten kousek, dám klidně v sandálech...
     
  • Seznam:
    Připrav si seznam věcí, které potřebuješ vzít s sebou. To pomáhá zajistit, že nezapomeneš na důležité položky. Pokud cestuješ často, můžeš mít předem připravený seznam a postupně ho měnit podle potřeby.
     
  • Maximalizuj prostor:
    Využij každého centimetru prostoru ve svém zavazadle. To můžeš dosáhnout například tak, že oblečení sroluješ nebo složíš do malých balíčků. Také se snaž balit vícevrstvě - například do bot dávej ponožky nebo malé předměty. Když jde do tuhého, pobyt je na dýl a zavazadlo malé, je fajn počítat i s tím, že věci lze po cestě vyprat. Neni tedy třeba tolik kousků. Naopak, při cestě do nektrých destinací, běžne počítám s tím, že si tam oblečení nakoupím. Je tam levněji a navíc si dovezu hezkou vzpomínku z cesty. 
     
  • Minimalizace:
    Cestování je skvělá příležitost k minimalizaci. Pokus se omezit množství oblečení tím, že vybereš univerzální kousky, které lze kombinovat různými způsoby. Věnuj také pozornost množství kosmetiky a toaletních potřeb - často jsou k dispozici v malých cestovních baleních, nebo si je můžeš přelít do menších obalů. Pamatuj také na to, že některé věci, jako je třeba šampon nebo mýdlo, můžeš koupit na místě. K tomu bych dodal snad to, že na cestách hodně používám vrstvení. Ne, že bych si nabral přesně věci podle outdoorové příručky z Dekáče...ale vím, co se k sobě hodí a co můžu dát pod jaký kus oblečení. Stejně se pak nebojím na plno využít potenciál mobilního telefonu kdy si z něj udělám na cestu multimediální centrum. Nahraji do něj knihy, celé serie oblíbeného seriálu, hudbu a klidně i průvodce dannou zemí.
     
  • Balíček první pomoci:
    Nezapomeň na balíček první pomoci s léky, které obvykle užíváš, nebo které by mohly být potřebné, včetně léků na bolest, proti horečce, průjmu, atd. Za mě, je tohle nejdůležitější bod. Snažím se brát sebou jak klasická antibiotika pro všechny případy. Tak také antibiotickou mast typu Framykoin. Antibioticke kapky do uší i očí Gentadex, které reší jak klasické "vyfoukané ucho" tak záněty očí. Pak se mi osvedčil Algifen na bolest hlavy a vůbec všeho. Zároveň tento člověka lehce nakopne z kocoviny :-) ...super je vazelína. To je krajní řešní, když už pliskýře nebo cokoliv nejde zalepit, tak se to namaže. 
     
  • Cenné věci a doklady:
    Cenné věci a důležité doklady by měly být v příručním zavazadle. Do příručního zavazadla by měly patřit také věci, které můžeš potřebovat během cesty, jako například čtecí materiál, sluchátka, nabíječky a podobně.
    Za mě pak velmi doporučuji duplikáty. Mít vše nafoceno v telefonu. Pasy, řidičák... Dále pak považuji za neocenitelné, mít dvě kreditní karty. Může se stát, že nějaký zjančený bankomat Vám kartu zbaští a Vy pak máte záložní.
     
  • Dodržování pravidel pro letiště:
    Jestliže cestuješ letadlem, ujisti se, že dodržuješ pravidla týkající se příručních zavazadel, jako jsou omezení na velikost a hmotnost zavazadla, a omezení na tekutiny.
     
  • Omezení hmotnosti zavazadel:
    Pamatuj na to, že mnoho leteckých společností má omezení na hmotnost zavazadel. Pokud možno, zkontroluj hmotnost svého zavazadla před odjezdem, abys předešel(a) poplatkům za přebytečnou váhu.
16.11.2022